CİLDİNİ MAVİ IŞIKTAN KORUMANIN YOLLARI
Ana Sayfa Güzellik İpuçları CİLDİNİ MAVİ IŞIKTAN KORUMANIN YOLLARI

Cilt Bakımı

CİLDİNİ MAVİ IŞIKTAN KORUMANIN YOLLARI

Ekranlar hayatımızın büyük bir parçası haline geldi; peki ya mavi ekran ışığının zararları?

Mavi ekran ışığı, beyne uyanma mesajı gönderen reseptörler tarafından algılanır. Gece yatmadan önce televizyon veya telefon ekranına maruz kalmak, doğal vücut saatine etki ederek melatonin hormonu salgılanmasını ve uykuya dalmayı geciktirir. Bu da hücresel yenilenmeyi kısıtlayabilir, cilt problemlerine de neden olabilir. Cildimiz de beynimiz gibi ışığa duyarlı reseptörlerle doludur.

Uzun saatler boyunca mavi ekran ışığına maruz kalmak, cilt bariyerine zarar vererek cildinizde donuk bir görünüme sebep olabilir. Güneşten yayılan UV ışınlarının aksine, HEV ışınlarının verdiği zarar renk değişimi gibi hızlı ve kısa bir zaman periyodunda anlaşılmaz. Tam da bu yüzden HEV ışınlarının oksidatif etkilerinden mutlaka korunmalıyız!

Ekran Işığından Cildini Korumak İçin Neler Yapabilirsin?

1- Güneş Kremi Olmadan Asla

Havada güneş yoksa, veya dışarı bile çıkmayacak olsanız, güneş kremi UV ve HEV ışınlarından korunmak için en etkili yöntemlerden biri. Siz de güneş kremlerini günlük cilt bakım rutininize alarak cildinizi korumaya destek olabilirsiniz.

 

2- Cilt Bariyerini Koru

Hücre DNA’sına zamanla zarar veren ve bu nedenle cilt bariyerini incelten ışınların negatif etkilerini azaltmak için, vücudun kolajen üretimini desteklemek etkili bir yöntem. Kolajen eksikliğinde cilt donuklaşır, elastikiyetini kaybeder ve ince çizgiler yüzeyde daha görünür bir hale gelebilir. Gece yatmadan önce temiz cilde uygulayacağınız kolajen içeren bir serum ile cilt bariyerinizi destekleyebilirsiniz.

 

3- Retinol

Retinol, A vitamininin çeşitli formlarından biridir. Vücutta kreatin sentezi, hücre yenilenmesi, onarımı, kolajen üretimi gibi alanlarda büyük rol oynar. Her anti-aging bileşeni gibi, kullanımı 30’lu yaşlardan sonra önerilir. Vücudun kolajen ve elastikiyetini koruması için retinoid aside ihtiyacı vardır. Eğer cildiniz, daha önce retinolle tanışmadıysa, retinoid asit oranı düşük bir ürün ile başlayabilirsiniz. Gece temiz cilde uygulamayı unutmayın!

 

4- Mavi Işık Filtresi

Birçok elektronik cihazda mavi yerine “Sarı ışık” veya “Gece modu” özelliği bulunuyor. Bu seçenekleri tercih ederek gözleri ve cildi daha az yoran gün ışığı tonundaki renkleri tercih edebilir, gözlük veya bilgisayar ekranına monte edilen ve HEV ışınlarını kıran bir aksesuar alabilirsin.