CİLT BAKIM RUTİNİ: YAĞLI CİLTLER
Ana Sayfa Cilt Bakımı CİLT BAKIM RUTİNİ: YAĞLI CİLTLER

Cilt Bakımı

CİLT BAKIM RUTİNİ: YAĞLI CİLTLER

Yağlı cilt, özenli ve düzenli bir bakım rutinine ihtiyaç duyar. Yağlı cilt tipi, yapısı ve özellikleri nedeniyle zaman zaman karma cilt tipiyle karıştırılabilir. Ancak karma cilt tipinde oluşan lokal yağlanmaların aksine, yağlı cilt tipine sahip kişilerin yüzünün tamamında belirgin bir yağlanma ve parlama görünümü hakimdir. Yağlı cilt tipi özellikle genç yaşlardaki kişilerde sıklıkla görülür. Çünkü yaş ilerledikçe cildin salgıladığı yağ ve sebum oranı da düşme eğilimi gösterir.

Yağlı ciltlerde sebum üretimi normalden fazladır. Yağlı cilt için bakım rutini, cildin doğal yağ dengesine zarar vermeden sebum üretimini kontrol altına almayı hedefler. Cildin sebum üretimi kontrol altına alınamadığı takdirde, gözeneklerde biriken yağ kalıntıları cilt sorunlarının ve gözenek görünümünün önünü açabilir. Doğru ve etkili bir bakım rutini ile yağlı cilt tipinin sebum üretimini dengede tutmak ve parlama görünümünü engellemek mümkündür. Siz de cildinizin sağlığını korumak ve onu güzelleştirmek için, ihtiyaç duyduğunuz tüm bakım ürünlerini Sephora’da bulabilirsiniz.

Sebum Nedir?

Sebum, her insanın cildinde bulunan yağ bezleri tarafından üretilen ve cilde yumuşaklık kazandıran bir salgıdır. Sebum üretimi ölçülü miktarda olduğunda, cilt daha aydınlık bir görünüm kazanarak elastikiyetini korur. Ancak sebum üretimi aşırı miktarda gerçekleştiğinde, sebum salgısı cildin en üst katmanına çıkar. Bu katmanda bakteriler tarafından yıkıma uğratılan salgı, kötü kokulara ve ciltte yağlı bir görünüme neden olabilir. Sebum üretimi normalden fazla olan ciltlerde bu üretimi dengelemek, cilt bakımının temel amaçlarından biridir.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı ciltlere sahip kişilerin yüzünün tamamında belirgin bir yağlanma görünümü hakimdir. Birçok insanda gözenekler daha geniş ve açık görünür.

Gözeneklerde biriken yağ ve kir kalıntıları akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Yoğun ten makyajı uygulamalarında cilt fondöteni kusabilir.

Eksik ya da yanlış cilt bakımı rutinleri uygulandığında cildin doğal yağ dengesi zarar görebilir.

Yağlı ciltte yaşlanma belirtileri, kuru ve hassas ciltlere oranla daha az görülür. Yağlı cilde sahip kişiler, çoğunlukla ciltlerinin kirli ya da ağırlaşmış olduğunu düşünebilir.

Ne Yapılmalı?

Yağlı cildi sağlıklı, mat ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için eksiksiz bir cilt bakım rutini uygulamak gerekir. Bu cilt bakım rutini içinde yağlı cilde uygun ürünlere yer vermenin ve cildi düzenli olarak nemlendirmenin önemi büyüktür. Her cilt her gün temizlenmeli, arındırılmalı ve nemlendirilmelidir. Ancak söz konusu yağlı ciltler olduğunda, genişleyen gözenekleri eski görünümüne döndürmek ve cildin sağlığını korumak açısından cilt temizliğine ekstra özen göstermek gerekir. Eksiksiz bir cilt bakım rutini için yüz temizleme ürünlerinden, toniklerden, nemlendiricilerden, peeling ürünlerinden ve yüz maskelerinden yardım alınmalıdır.

Bakım Önerileri

Yağlı ciltler için sabun kullanmak doğru değildir. Birçok insan, cildin yeterince temizlenmediğinde yağ üretimini artırdığını düşünür. Oysa cildin yağ üretiminin az ya da çok olmasının cilt temizliği ile doğrudan ilgisi yoktur. Cildin yağ üretimini dengede tutmak için, cildi kurutmadan ve yağ dengesine zarar vermeden temizlemek gerekir. Sabun ve benzeri maddelerle cilt sıklıkla temizlendiğinde, yağ bezeleri ciltte oluşan kuruluğu gidermek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu nedenle yağlı ciltlerde temizlik aşaması cildin yağ tabakasına zarar vermeyen ve cildi kurutmayan ürünler kullanılarak yapılmalıdır.
Yağlı ciltlere dair bilinen bir diğer yanlış kanı ise, cildin hâlihazırda yağlı olduğu için nemlendirici ürünlere ihtiyaç duymadığıdır. Oysa istisnasız her cilt nem takviyesine ihtiyaç duyar. Cildi yalnızca temizleyip nemlendirme aşamasını ihmal etmek, cildin daha kuru ve gergin bir yapıya bürünmesine neden olur. Bu nedenle yağlı ciltlere sahip kişiler de nemlendirici ürün kullanımını aksatmamalıdır. Ancak yağlı ciltler için nemlendirici seçerken yoğun yağ içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yağlı Ciltlerin Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Yağlı ciltlerin ihtiyaç duyduğu bakım rutini dört aşamayla özetlenebilir: Cildi temizleme, yağ üretimini dengeleme, cildi nemlendirme ve parlama görünümünü önleme. Bu dört aşamayı eksiksiz şekilde uygulamak için, ihtiyaç duyduğunuz tüm bakım ürünlerine Sephora aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

Cildi düzenli ve etkili bir şekilde temizlemek, yağlı cildin daha tazelenmiş ve temiz görünmesini sağlar. Bu nedenle yağlı ciltler için temizleme jeli ve köpüğü seçimi oldukça önemlidir. Öncelikle cilt tipi fark etmeksizin her makyajseverin, makyaj temizliğini asla aksatmaması gerekir. Makyaj temizliğinin yanı sıra cildinizi günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez cilt yapınıza uygun bir temizleyici ürün yardımıyla arındırmanız büyük önem taşır.

Sephora’da yer alan cilt temizleme ürünleri, cildinizin doğal yağ dokusuna zarar vermeden gözeneklerinizi arındırmanızı ve cildinizde gün boyu biriken tüm kir ve yağ kalıntılarını yok etmenizi sağlar. Ancak etkili ve eksiksiz bir cilt temizliği yalnızca yüz temizleyici ürünler kullanmakla sonlanmaz. Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan gözenek görünümüyle mücadele etmede toniklerin rolü büyüktür. Yağlı ciltler için tonik seçimi, cildi yatıştıran ve sıkılaştıran ürünlerden yana yapılmalıdır.

Tonikler farklı formül ve bileşenler kullanılarak hazırlanan antiseptik losyonlardır. Yağlı ciltlere sahip kişiler sürekli ya da dönemsel olarak alkol içeren tonikler kullanabilir. Ancak alkol oranı oldukça yüksek ürünleri sürekli olarak kullanmak da cildi kurutabileceği için, cildi nemlendirme aşaması asla ihmal edilmemelidir. Cilt yapınıza uygun bir toniği her günlük bakım rutininde yüz temizleme ürününüzden sonra uyguladığınızda, gözeneklerinizi kalıntılardan tamamen arındırabilir ve cildinizin sıkılaşarak gözenek görünümüyle mücadele etmesini sağlayabilirsiniz.

Yağlı Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Yağlı ciltler için krem, serum ve jel formunda nemlendiriciler üretilir. Yağlı ciltlerin kullanması gereken nemlendiricilerin hafif yapıda ve yağ oranı düşük ürünler olması gerekir. Sephora’da yer alan nemlendirici ürünlerin tümü, teninizde daha ferah ve temiz bir his duyumsamanızı sağlarken cildinize yoğun bir nem ve mineral takviyesi uygular. Sabah ve akşam uygulanabilen ürünlerin yanı sıra gece ve gündüz kremi olmak üzere iki farklı başlıkta gruplandırılan nemlendiriciler de bulunur.

Göz çevrenizdeki cilt dokusu son derece hassas ve incedir. Bu nedenle bu bölgeye uygulanan nem takviyesinde daha özenli ve dikkatli olmak gerekir. Çünkü göz çevresi yağlanma, parlama, yorgunluk ve yaşlılık belirtilerini yüzün diğer bölgelerine kıyasla çok daha belirgin şekilde ele verir. Dilerseniz yüzün tüm bölgeleri için kullanımı uygun ürünlerden yana tercih yapabilir ya da yalnızca göz çevreniz için hazırlanan nemlendiricileri cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maske ve Peeling Kullanımı

Günlük cilt bakımı cildi temizleme, arındırma ve nemlendirme aşamalarından oluşur. Ancak yüz maskeleri ve peeling ürünleri, günlük cilt bakımını desteklemek için kullanılan önemli yardımcılardır. Yağlı ciltler için peeling kullanımı oldukça önemlidir. Cildiniz yaklaşık 24 saatte bir kendini yeniler. Bu yenileme süreci, cildinizin üst katmanında ölü hücreler birikmesine neden olur. Ölü hücreler ciltten arındırılmadığında gözenek görünümü ve cilt sorunlarının da oluşma olasılığı artar. Peeling ürünleri, içerdikleri partiküller ile cildinizdeki ölü hücreleri arındırmanızı sağlar.

Yağlı ciltler için hazırlanan yüz maskelerinin büyük çoğunluğu siyah nokta oluşumunu önlemeye, cildi sıkılaştırmaya ve gözenekleri arındırmaya yöneliktir. Haftada 1-3 kez kullanabileceğiniz yüz maskeleri ile cildinizin yenilenme sürecini hızlandırabilir, daha etkili bir cilt temizliği yapabilirsiniz.

Siz de Sephora’da yer alan ve yağlı ciltlerin kullanımına uygun bakım ürünleri arasından favorilerinizi kolaylıkla belirleyebilir, cilt bakım rutininizi çok daha etkili ve keyifli bir sürece dönüştürebilirsiniz. Buraya tıklayarak yağlı ciltler için en iyi ürünleri keşfedin!