Cilt Lekelerine Karşı 7 İpucu!
Ana Sayfa Cilt Bakımı Cilt Lekelerine Karşı 7 İpucu!

Cilt Bakımı

Cilt Lekelerine Karşı 7 İpucu!

 Cilt lekeleri, tüm cilt tiplerini ve her yaştan bireyi etkileyebilen yaygın bir durumdur. Cilt lekelerin oluşma nedenleri çevresel ve içsel faktörlere göre değişse de doğru ürünlerle gerçekleştirilen etkili bir bakım rutini daha eşit ve aydınlık görünüm elde etmenize yardımcı olabilir. Siz de cilt lekesinden muzdaripseniz daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme kavuşmak için en etkili ipuçlarını yazının devamında keşfedebilirsiniz.

 

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Leke, cildin daha fazla melanin oluşturması sonucu ortaya çıkaran kahverengi veya koyu görünümlerin ortak adıdır. Cildin durduk yere fazla melatonin üretmeye başlaması ise tesadüf değildir. Sivilce gibi ciltte iltihaplanmaya neden olan durumlar, hormonlar, UV hasarı, sert kimyasal ürünler, ilaçlar, genetik faktörler, mavi ekran ışığı veya yaralanmalar bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak leke oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle leke tedavisine başlamadan önce cildinizde fazla melatonin üretimine neden olan temel faktörü belirlemeniz önemlidir.

 

Lekeli Ciltler için 7 Önemli Bakım Önerisi

Lekeler, genetik, metabolik, hormonal veya çevresel faktörler dolayısıyla meydana gelse de tedavi ve önlem için takip edilmesi gereken adımlar benzerdir. Peki siz aşağıdaki 7 adımı takip ederek lekelerinizi evde tedavi etmeye hazır mısınız?

  1. Nazik Bir Temizleyici Seçin: Pek çok uzman, leke tedavisinde daha etkili sonuç için yağ ve krem bazlı çift aşamalı temizlik rutinini önerir. Belif Cleansing Gel Oil  içerisinde yer alan yağ esansları ve botanikler sayesinde cildi derinlemesine temizlemeye yardımcı olurken aydınlık bir görünüm sunmayı hedefler.
  2. Cildinize Eksfoliasyon Uygulayın: Zaman içinde cildinizin tonunu ve dokusunu eşitlemek için AHA ve BHA içerikli ürünler kullanmanız önemlidir. REN Ready Steady Glow Daily Tonik içerisindeki azelaik ve laktik asit ile cildinizi nazikçe yenilemeye yardımcı olur.
  3. Aktif Bileşenlerden Oluşan Serumlar Seçin: Serumlar cildinizi aydınlatmak için çalışan C vitamini, niasinamid ve benzeri yüksek oranda aktif bileşenlerle doludur. Dior Capture Youth Glow Booster Serum, C vitamini bakımından portakallardan 100 kat daha konsantre olduğu bilinen Murunga Erik, alfa hidroksi asit ile formülize edilmiştir ve cildi aydınlatmaya, cilt dokusunu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur.
  4. Retinol İçerikli Cilt Leke Kremi Kullanın: En etkili leke kremi listelerinin başında yer alan A vitamini formülü, cildin hücre dönüşümünü arttırmaya destek olur. Drunk Elephant A-Passioni™ Retinol Krem, %1 retinol ile güneş lekeleri için krem arayışında olanlar için ideal bir seçenek olabilir. Ancak bu ürünü akşamları uygulamanız ve güneş kremini gündüzleri ihmal etmemeniz gerekir.
  5. Nemlendirici ile Cilt Bariyerini Güçlendirin: Leke giderici kremler ve serumlar, cilt bariyerinizi serbest radikallere karşı duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle cildinizi güçlendirmek için nemlendirmeniz ve beslemeniz son derece önem taşır.
  6. Sivilce Leke Kremi Uygulayın: Sivilce izi için kremler, lokal olarak leke tedavisine yardımcı olan aktif bileşenlerden oluşur. Leke kremi önerileri listesinin favori ürünlerinden Origins Super Spot Remover’ı lokal olarak uygulayarak sivilcelerinizin leke bırakmasının önüne geçebilirsiniz.
  7. Her Gün SPF Kullanın: Cilt lekelerinden korunmanın en etkili ve kolay yolu UV hasarına karşı aşırı melatonin üretimini engelleyen geniş spektrumlu bir kremi her gün uygulamaktır. Too Faced Hangover Good to Go Skin SPF 25 koruması, hyaluronik asit ve değerli içerikleriyle koruma sağlarken aynı zamanda cildinizi nemlendirmeye destek olur.

Cildinizi güneşten korurken aynı zamanda cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı bir ürün tercih etmek isterseniz sizi için önerimiz; Origins GinZingGüneş Korumalı Renkli Nemlendirici. Bu çok amaçlı renkli nemlendirici krem içeriğindeki doğal Kahve Çekirdekleri ve Panaks Ginseng sayesinde cildin enerji ve nem seviyesini arttırmaya yardımcı olur.

Lekelerle savaşmak uzun ve sabır isteyen bir yoldur. Cilt lekelerine karşı savaş açmaya kararlıysanız en etkili bakım ve ürün önerilerini uygulamak için Sephora ayrıcalıklarından yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz!