DOĞRU CONCEALER KULLANMANIN SIRLARI
Ana Sayfa Makyaj Yüz DOĞRU CONCEALER KULLANMANIN SIRLARI

Makyaj

DOĞRU CONCEALER KULLANMANIN SIRLARI

Yorgun ve solgun görünen göz altları, güneş lekeleri, sivilce izleri, kızarıklıklar… Cildinizin pürüzsüzlüğüne ve ışıltısına gölge düşürebilecek tüm bu unsurları gizlemek istiyorsanız makyaj çantanızda mutlaka bir concealer, yani kapatıcı olmalı. Cildinizin tonuna ve yapısına uygun bir concealer kullanarak cildinizdeki ışıltıyı ve canlılığı ön plana çıkarabilir, leke, kızarıklık ve yorgun görünüm gibi problemleri kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Peki, concealer nasıl kullanılır? Göz altı kapatıcısı nedir? En iyi concealer nasıl seçilir? Tüm sorularınızın yanıtları ve kapatıcı önerileri için okumaya devam edin!

Concealer Nedir?

Türkçe anlamı kapatıcı olan concealer ciltteki yorgun ve solgun görünümü gidermek, sivilce ve güneş lekeleri gibi izleri görünmez kılmak için kullanılan bir makyaj malzemesidir. Concealer’ları kullanım amaçlarına göre iki farklı gruba ayırabiliriz: Tüm yüze uygulanan kapatıcılar ve göz altı kapatıcı ürünler… Göz altı kapatıcıları, göz çevresinde oluşan mor halkaları ve yorgunluk izlerini gizlemek için kullanılır. Tüm yüze uygulanabilen kapatıcılarla göz çevrenizin yanı sıra yüzünüzdeki kızarıklıkları, lekeleri ve izleri de nötr hale getirebilirsiniz.

 

Concealer Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Concealer’lar tüm makyaj tutkunlarının kendilerine en uygun ürünü bulmasını kolaylaştırmak adına ton ve yapı bakımından pek çok seçeneğe ayrılır. Likit kapatıcı ürünler, genellikle kendinden fırçalı şekilde ya da kalem formunda tasarlanır. Böylelikle ürünü doğrudan yüzünüze uygulayabilir ve bir concealer fırçası ya da makyaj süngeri yardımıyla dağıtabilirsiniz. Köpük ya da stick formundaki kapatıcıları da cildinize yeterli miktarda uyguladıktan sonra aynı şekilde dağıtabilir, doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz. Concealer seçimi esnasında hangi formdaki ürünü seçeceğiniz tamamen size kalmış. Ancak makyajınızda doğal ve uyumlu bir görünüm yaratmak için cildinizin tonuna uygun renkte bir kapatıcı seçmeniz büyük önem taşır. Sizin için iyi concealer, cildinizin renginden bir ton açık ürünlerdir. Böylece göz altlarınızda ve cildinizin lekeli bölümlerinde aydınlık ve dinamik bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Concealer Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Cildinizde aydınlık ve dinamik bir görünüm oluşturmak için cilt tonunuzdan bir ton açık kapatıcıları tercih edebilirsiniz. Sivilce kapatıcı bir concealer arıyorsanız kapatıcınızı yeşil renkli bir renk düzenleyici ile birlikte kullanabilirsiniz. Yeşil, kırmızının zıt rengi olduğu için cildinizde nötr bir görünüm yakalamanız kolaylaşır. Göz altlarınıza aydınlık ve canlı bir görünüm katmak için seçtiğiniz concealer’la göz altlarınıza ters üçgen çizebilir, daha sonra ürünü dağıtabilirsiniz. Concealer’ınızı dağıtmak için nemli ve temiz bir makyaj süngerinden ya da açılı concealer fırçalarından yardım alabilirsiniz. Concealer’ın kalıcılığını artırmak için cildinizde kapatıcı uyguladığınız bölgelerin üstünden transparan pudrayla geçebilirsiniz.

En İyi Kapatıcı Önerileri

Fondöten, concealer ve allık gibi ten makyajı ürünlerini seçerken cildinizin yapısını da göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle makyajınızın çok daha doğal görünmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Kuru ya da hassas bir cilde sahipseniz likit formdaki kapatıcıları tercih edebilirsiniz. Benefit Cosmetics Boi-ing Cakeless Kapatıcı ya da Make Up For Ever Full Cover Flesh Kapatıcı gibi likit ürünler cildinizde kolaylıkla dağılabilir ve pürüzsüz bir görünüm oluşturabilir. Karma ya da yağlı bir cilde sahipseniz köpük, krem, pomat ya da stick formundaki kapatıcıları tercih edebilirsiniz. La Mer The Concealer, Bobbi Brown Creamy Concealer Kit ya da Benefit Cosmetics Boi-Ing Airbrush Concealer gibi ürünleri deneyebilirsiniz. Göz çevrenizdeki cilt dokusu oldukça narin ve hassastır. Kuru ve hassas bir cildiniz varsa ya da göz altlarınızda sıklıkla yorgun bir görünüm oluştuğunu gözlemliyorsanız Nars Radiant Creamy Concealer gibi kapatıcılık oranı yüksek likit ürünlerden yana seçim yapabilirsiniz. En iyi göz altı kapatıcısı, cildinizde doğal ve canlı bir görünüm oluşturan üründür. Sephora’da yer alan ve seçkin markaların imzasını taşıyan kapatıcı seçenekleri arasından cildinizin yapısına ve tonuna en uygun ürünleri belirleyebilir, cildinizdeki kusursuz görünümün tadını çıkarabilirsiniz.