Kusursuz Bir Cilt İçin Yüz Temizleme Jelleri
Ana Sayfa Cilt Bakımı Kusursuz Bir Cilt İçin Yüz Temizleme Jelleri

Cilt Bakımı

Kusursuz Bir Cilt İçin Yüz Temizleme Jelleri

Cildinizde gün boyu toz, kir, yağ ve ter gibi kalıntılar birikir. Bu kalıntılar çoğunlukla gözle görülebilir seviyede olmadığı için sizi gün içinde rahatsız etmese de, ciltten arındırılmadıkları takdirde gözeneklerinizde birikmeye başlar. Tıkanan gözenekler, çeşitli cilt sorunlarına da davetiye çıkarır. Sivilce, akne, siyah nokta, yorgunluk belirtileri ve gözenek görünümü gibi birçok cilt problemi, etkili ve düzenli bir cilt temizliği rutini uygulamamaktan kaynaklanabilir. Kirli bir cilt, zamanla doğal ışıltısını, sağlığını, elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü yitirir. Yüz temizleme jelleri, cilt temizliğinde en sık kullanılan dermo-kozmetik ürünleri arasındadır. Siz de cildinizin yapısına uygun bir yüz temizleme jeli kullanarak tertemiz ve arınmış bir cilde kavuşabilir, cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yüz Temizleme Jeli Nedir, Ne İşe Yarar?

Yüz temizleme jellerinin özel formüllerinde bulunan bileşen ve partiküller, cildinizi nazikçe temizleyerek gözeneklerinizin arındırılmasını sağlar. Yüzünüzü yalnızca sabun ve suyla yıkamak, cildinizi kurutma riskinin yanı sıra gözeneklerinizi derinlemesine temizlemekte yetersiz kalabilir. Ayrıca paraben ve sülfat içeren sabun ve benzeri ürünler, zamanla cildinizin yıpranmasına neden olabilir. Yüz temizleme jelleri, cilt yapılarına ve ihtiyaçlarına göre farklı bileşenler ve etkiler barındırır. Bu sayede cildinizi temizlerken güçlendirmek, beslemek ve korumak mümkündür. Keza bu nedenle, en iyi yüz temizleme jeli seçimi, her kullanıcı için farklı bir üründen yana yapılabilir. 

Yüz temizleme jellerinin temel amacı, cildin epidermis olarak adlandırılan üst katmanında biriken kir ve yağ kalıntılarını arındırmaktır. Yüz temizleyici ürünler köpük, jel ya da süt formunda hazırlanabilir. Tüm ürünlerin genel kullanım amacı aynı olsa da, seçim esnasında cilt tipi göz önünde bulundurularak karar verilmesinde fayda vardır. Yüz temizleme köpüğü ve jeli normal, karma ve yağlı cilt tiplerine sahip kişiler için daha uygun bir seçimken yüz temizleme sütü kuru ve hassas ciltlere daha çok hitap eden bir üründür.

Yüz Temizleme Jeli Nasıl Kullanılır?

 • Seçtiğiniz yüz temizleme jelini kullanmadan önce makyajınızı tamamen temizlemeniz tavsiye edilir.
 • Yüzünüzü ılık suyla hafifçe ıslattıktan sonra avucunuza döktüğünüz jeli nazik hareketlerle cildinize uygulamalısınız. 
 • Yüz temizleme jelini yüzünüze uygularken ürünün gözlerinizle ve göz çevrenizle temasından kaçınmalısınız.
 • Yüz temizleme jeli, nemli cildinizde kolayca köpürecektir. Yüzünüze hafifçe masaj yaparak cildinizi temizlediğinizden emin olduktan sonra, yine ılık suyla yüzünüzü durulamanız yeterlidir.
 • Karma ya da yağlı cilt tipine sahipseniz, yüz temizleme jelinin gözeneklerinize daha kolay bir şekilde nüfuz edebilmesini hızlandırmak için yüz temizleme süngeri, yüz temizleme fırçası ya da benzer amaçlarla üretilmiş titreşimli cihazlardan yardım alabilirsiniz.
 • Yüz temizleme pedi, fırçası, cihazı ve süngeri; cildinizde doğal bir peeling etkisine neden olacağı için kuru ya da hassas cilt tipine sahipseniz, bu ürünleri çok sık kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Yüz temizleme jelini kullandıktan sonra, cildinize uygun bir tonik yardımıyla gözeneklerinizi yatıştırmanızda ve arındırmanızda fayda vardır. 
 • Cilt temizliği aşamasının sonuna geldiğinizde, cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanmayı unutmamalısınız.

Cilde Uygun Yüz Temizleme Jeli Nasıl Seçilir?

 • Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, yüz temizleme sütü ve köpüğü sizin için daha doğru bir seçim olabilir. Bu sayede cildinizi yormadan ya da yıpratmadan nazikçe temizleyebilirsiniz.
 • Kuru cilt yapısına sahipseniz, cildinizi temizlerken nemlendiren ve besleyen ürünlerden yardım almalısınız. Yağ içeren temizleyiciler de cildinizi kurutmadan temizlemek için doğru bir tercih olabilir.
 • Cilt tipiniz karma ya da yağlıysa, peeling etkili ve komedojenik özellikli yüz temizleme jellerini tercih edebilirsiniz.
 • Karma ve yağlı ciltlerin sebum üretimi normalden fazladır. Bu nedenle seçtiğiniz yüz temizleyici ürünlerin cildinizdeki fazla yağ ve sebum kalıntılarını arındırabilecek özellikte olması gerekir.
 • Solgun bir cilt yapısına sahipseniz, cildi besleyerek ona doğal ışıltısını geri kazandırmayı amaçlayan yüz temizleyicilerden yana seçim yapabilirsiniz. 

En İyi Yüz Temizleme Jelleri Nelerdir?

Yüz temizleme jeli önerileri, her cilt tipi için farklı ürünleri işaret eder. Örneğin;

Kuru ya da hassas cilt yapısına sahipseniz, 

Sheseido Waso Quick Gentle Cleanser 

Estee Lauder Perfectly Clean Köpük Temizleyici gibi cildi kurutmayan ürünlerden yana tercih yapabilirsiniz. 

Karma ya da yağlı bir cildiniz varsa, kil ya da kömür içerikli, cildi matlaştırma özelliğine sahip ürünleri seçebilirsiniz. 

Sephora Collection Matlaştırma Etkili Temizleyici

Sephora Collection Işıltı Veren Yüz Scrubı gibi ürünler bu kategoriye örnektir. Ancak peeling ya da scrub ürünlerini günlük cilt bakım rutininde sürekli olarak değil, haftada bir ya da iki kez kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Siz de Sephora’da yer alan seçkin markaların sunduğu yüz temizleme ürünleri arasından cildinize en uygun olan seçenekleri sepetinize ekleyebilir, en kısa sürede etkili ve güçlü bir cilt temizleme rutini oluşturabilirsiniz!